הצלחה מרשימה לכנס האקוסיסטם הראשון של חיפה

כ-500 מבכירי ההייטק, המחקר והרפואה משלבים כוחות- "זו קואליציה שתשים את חיפה על מפת ההייטק העולמית".

הצלחה גדולה לכנס האקו סיסטם הראשון של חיפה שהופק על ידי ארגון יוזמה לאומית בהובלת היזם אראל מרגלית, עיריית חיפה, ואנשי נמל חיפה והתקיים בטרמינל הנוסעים של הנמל. מעל 500 משתתפים מבכירי תעשיות ההייטק, הרפואה, המחקר והיזמות הגיעו יחד עם בכירי ממשל והסקטור העסקי לערב שבמרכזו הצגת האקו-סיסטם החיפאי וההתמקדות בתחום הבריאות הדיגיטלית כמנוע צמיחה לעיר והפיכתה למוקד עולמי בתחום.

הכנס הוא חלק ממהלך שמוביל ארגון יומה לאומית של אראל מרגלית בשיתוף ראש עיריית חיפה ובראד בלום משותפות בוסטון-חיפה, שבמרכזו הפיכת העיר התחתית למוקד חדשנות ויזמות בינלאומי בתחומי הבריאות הדיגיטלית. בשלוש השנים האחרונות פעלו יחד עם בכירי התעשייה, הרפואה והמחקר לאיתור הנושא הטכנולוגי שהעיר יכולה להוביל ברמה הבינלאומית ולאחר מפגשים ובחינה זוהה תחום ה-DIGITAL HEALTH כנושא המרכזי שהעיר יכולה להוביל ובאמצעותו לקדם מנועי צמיחה חזק שמייצר מקומות עבודה איכותיים נוספים בעיר.

אראל מרגלית, יו”ר יוזמה לאומית: לחיפה יש מוסדות מחקר פורצי דרך, רפואה מהמובילות בעולם, נוכחות של חברות רב לאומיות וסצנת יזמות פורחת – שילוב 4 האלמנטים האלה יחד, סביב תחום הבריאות הדיגיטלית יכול לייצר כאן אלפי מקומות עבודה. עיריית חיפה עשתה מהפכה בעיר התחתית, ואין לי ספק שהעיר התחתית תהיה המוקד של כל הדבר הזה. מצד אחד הייטק, מצד שני ברים, ומצד שלישי חזית הים- העיר התחתית היא הדבר הגדול הבא.”

יונה יהב, ראש עיריית חיפה: “עיריית חיפה ביצעה בשנים האחרונות מהפכה בעיר התחתית, שאת פירותיה ניתן לראות כיום מכל כיוון – עשרות מקומות בילוי ופנאי חדשים ומשרדים התומכים בפעילות ההייטק, מהם נהנים תושבי העיר והערים הסמוכות, תוך ניצול יתרון הנגישות התחבורתית של העיר התחתית”

אשל ארמוני יושב ראש דירקטוריון הנמל שנושא על דגלו את החדשנות כחלק מהעתיד של נמל חיפה הצהיר בארוע: “חזית הים תשתרע מהשער של רמב”ם ועד המכס. כל האזור הזה הוא נדלן וכולו יהפוך לשטח משרדים ומסחר. יהיה מרכז טכנולוגי ימי שיפתח בבניין המנהלה הישן. ארמוני פנה לראש העיר יונה יהב: “בואו יחד נייצר מצב שנעברו מסיליקון וואלי לסיליקון ביי”.

במהלך הכנס, הציגו במשותף בכירי ההייטק, הרפואה, המחקר והיזמות את פועלם כחלק מחיבור כל הגורמים בעיר יחד סביב תחום החדשנות והיזמות, השתתפו בהצגת האקו סיסטם החיפאי:
יניב גרטי – מנכ”ל אינטל ישראל | פרופ’ רון רובין – נשיא אונ’ חיפה | פרופ רפי ביאר-מנכ”ל רמבם | בנג’י זינגר – מנכל WEWORK ישראל | ג’ומאנה חכים- מנהלת פרויקט צפון מיקרוסופט | פרופ’ רועי קישוני- הטכניון, ראש המרכז למדעי החיים | גווידו פרדו רוקואס – נשיא פיליפס ישראל | יעל אופיר- מנכלית BeWell Haifa| | עימאד תלחמי- יזם וממייסדי קרן Takwin Labs| גדי מרגלית- מנכל עיריית חיפה | שילה אפק -IBM

את הכנס פתח שר האוצר משה כחלון שנתן רוח גבית והודיע כי משרד האוצר יהיה שותף מלא לחזון של הפיכת העיר התחתית למוקד חדשנות ויזמות בנושא הבריאות הדיגיטלית, ואף הכריז כי בקרוב אינטל העולמית תודיע על השקעה של מיליארדים בישראל . “כשאראל מרגלית פנה אלי והציג בפני את היוזמה שלו בחיפה, אמרתי ואני אומר גם כאן, אנו שותף מלא. חיפה זה הבית שלי, והמהלך להפיכת העיר התחתית למוקד שמשלב חדשנות, יזמות ותרבות יקבל מאיתנו רוח גבית. אנו נזרים כסף לחיפה כי בכוחה להפוך למוקד כלכלה לא פחות מתל אביב”, הדגיש כחלון.

מנכ”ל אינטל ישראל, יניב גרטי התייחס אף הוא לפעילות אינטל בעיר וציין כי כרגע מועסקים למעלה מ-5000 איש בשלוחת אינטל בחיפה ובקרוב צפויים להתרחב בעיר ובאזור. גרטי ציין כי “האקוסיסטם שנוצר בחיפה מספק לנו סביבה נהדרת להרחבת פעילות ויצירת עוד מקומות עבודה”

האירוע , תחת המסר “מחברים את כל השחקנים”, הפגיש לראשונה בערב אחד את מובילי התעשייה המחקר, הרפואה והיזמות זאת במטרה להציג את האקוסיסטם החיפאי והפוטנציאל הטמון בשיתופי הפעולה בין המגזרים השונים.

ראש העיר יונה יהב בירך על היוזמה ותיאר את השינוי שעברה העיר התחתית בשנים האחרונות “בעת כניסתי לתפקיד, היו בעיר התחתית מיליון מ”ר ריקים. ברחוב היו באסטיונרים. היום יש בעיר התחתית 6 מסגרות אוניברסיטאיות. העיר התחתית תהנה מעירוב שימושים, כלומר מגורים, לימודים בילויים וסטארטאפים. אראל מרגלית משתלב באווירה הזאת ומעוניין להאיץ בעיר התחתית את הסטארטאפים. אם הוא יצליח כאן כמו שהצליח בבאר שבע וירושלים – חיפה תרוויח. על מנת להצליח בזה, על כולנו לשלב ידיים ולעזור לזה להצליח”

נשיא אוניברסיטת חיפה , פרופ’ רון רובין חשף כי בזמן הקרוב תחל האוניברסיטה להוריד לעיר התחתית פקולטות שלמות של סטודנטים וחוקרים. “אנחנו מאוד מתחברים לחזון של אראל מרגלית וראש העיר, ובכוונתו להציף את העיר התחתית בסטודנטים. פקולטות משמעותיות ירדו בקרוב לעיר התחתית, דבר שיתרום לאקוסיסטם החדש. גם אנשי הטכניון בראשות פרופ בועז גולני, ס. נשיא ופיתוח משאבים, הדגיש כי הבחירה בתחום הבריאות הדיגיטלית מייצר עבור חיפה יתרון משמעותי, ” כדי שזה יצליח ונוכל באמת לחבר בין האקדמיה המחקר והיזמים, אלינו להמשיך לפתח את הקואליציה הנהדרת שיש כאן באירוע, הטכניון ישתף פעולה עם כל גורם שמבקש לפתח את האקוסיסטם הזה”

גם מנכל wework ישראל, בנג’י זינגר השתתף באירוע וסיפר כי wework פועלת להקמת שני מתחמי עבודה , בעיר התחתית ובמקום נוסף בעיר שאת מיקומו לא חשף. “אנחנו יודעים שלאן שאראל הולך אנחנו אחריו, הוא התחיל בירושלים ופתחנו בירושלים, המשיך לבאר שבע ופתחנו גם שם, עכשיו הוא פועל בחיפה והנה אנחנו פותחים גם כאן, אין לי ספק שלחיפה פוטנציאל יזמי ענק שעוד לא מומש, אנחנו ניתן פלטםורמה לכל יזם” ציין מנכל wework.

פרופ’ רפי ביאר, מנכ”ל המרכז הרפואי רמב”ם, הדגיש גם הוא כי המגמה היא לחזק את העיר התחתית, גם בהיבט מעבדות המחקר: הרפואה משנה את פניה בשנים האלה והיא הופכת לטכנולוגית, תוך שילוב מחקר מעמיק ברמת התא. לנו בחיפה יש ייתרון ביכולת שלנו לשלב מחקר רפואי וטכנולוגיה יחד עם מובילי תעשיית ההייטק שנמצאים בעיר. כל זה צריך להתחבר ל-Digital Helth. אנחנו נקים כאן בעיר התחתית קליניקות של רמב”ם, מעבדות של רמב”ם ועוד. אנחנו מעוניינים להפיל את המחסומים בין הרפואה למחקר.
נשיא פיליפס גווידאו פארדו הציג גם הוא את העשייה הענפה של פיפילס בעיר וציין כי : פיליפס מהווה את תעשיית העוגן בתחום הרפואה הדיגיטלית בישראל.. היום בפיליפס עובדים 300 עובדים בתחום ה-Digital Health Care. פארדו סיים בהבטחה כי בקרוב יגיע גם לעיר התחתית בחיפה.

במהלך הערב הציגו גם יזמים צעירים וחברו סטארטאפ הפועלים בעיר, זאת במטרה לחשוף את החברות הרב לאומיות לפיתוחים חדשים שמרכזם בעיר התחתית, זאת כחלק מהמהלך המשותף שימשיך להתרחב בתקופה הקרובה.

יוזמה לאומית בהובלת יו”ר ומייסד קרן ההון JVP אראל מרגלית, פועלת בצפון ובדרום להקמת 7 אזורי מצוינות המושכים השקעות ומייצרים תעסוקה.