טכנולוגיית חישה חדשנית למיפוי של איכות כבישי העיר תוטמע ברכבי תפעול של עיריית חיפה

שיתוף הפעולה של עיריית חיפה עם חברת מוביוויז (הממוקמת בחיפה) כולל הטמעת הטכנולוגיה ב- 10 כלי רכב תפעוליים, אשר יהוו פיילוט ניסיוני לשימוש בטכנולוגיה המתקדמת

  עיריית חיפה וחברת Mobiwize הישראלית סיכמו על שיתוף פעולה, לפיו רכבי תפעול של העירייה יאמצו טכנולוגיה חדשנית בתחום הרכבים האוטונומיים.
שיתוף הפעולה עם עיריית חיפה כולל הטמעת הטכנולוגיה ב- 10 כלי רכב תפעוליים, אשר יהוו פיילוט ניסיוני לשימוש בטכנולוגיה המתקדמת.

חברת Mobiwize, הממוקמת בחיפה, פיתחה טכנולוגית תוכנה חדשה, מבוססת AI (“בינה מלאכותית”) ו”ביג דאטה” לעולם הרכבים החכמים. בדומה לטכנולוגיות המבוססות על ראיית הכביש, הטכנולוגיה של Mobiwize חשה את תוואי הכביש ומספקת למחשבי הרכב תובנות משלימות, כך שמחשבי הרכב יוכלו לקבל החלטות מושכלות יותר. הטכנולוגיה החדשה מעבדת בזמן אמת ובקצבים גבוהים נתונים מעשרות סנסורים פיזיים הקיימים ברכב.
בעזרת מידע זה ואלגוריתמי AI ייחודיים אותם פיתחה החברה, הטכנולוגיה “חשה” את הדינמיקה הרגעית בין הרכב לבין הכביש, עליו הוא נוסע, ומפיקה תובנות שמוזנות בחזרה למחשבי הרכב. תובנות אלו מאפשרות לרכבים חכמים ואוטונומיים לשפר את ביצועי הרכב (לדוגמא לבלום בצורה בטוחה יותר או לכוונן את מתלי הרכב בצורה דינמית ואופטימלית).
במקביל משתמשת החברה במידע הנצבר ממספר רב של רכבים ובעזרת טכנולוגית למידה משותפת (Big Data Analysis) מפיקה תובנות לגבי הכבישים עליהם נוסעים הרכבים.
לדוגמא, הפקת שכבת מיפוי חדשה של תנאי דרך (כולל מפגעים). בדרך זו ניתן להפיק תועלות רבות מהמידע שנצבר לצרכי איתור מפגעים בזמן אמת ותכנון תחזוקה מונעת.

ראש עיריית חיפה, יונה יהב: “עיריית חיפה הציבה לעצמה מטרה להיות העיר שמובילה את המעבר לעיר חכמה בישראל ולשימוש באמצעי תחבורה חכמה. הטמעת הטכנולוגיה החדישה תסייע לשיפור השירות הניתן לתושבי חיפה ותהווה מרכיב נוסף בהמשך פיתוחה והתחדשותה של העיר”.

מצ”ב צילום של רכב תפעול עירוני בו הוטמעה הטכנולוגיה החדישה
קרדיט צילום: דוברות עיריית חיפה