לראשונה בחיפה: קרן הון-סיכון בהיקף של 100 מיליון ₪ תקום בעיר

ההצעה של "תעוזה ניהול" נבחרה במסגרת קול קורא שהוציאה עיריית חיפה באמצעות החברה הכלכלית להקמת קרן הון-סיכון בהיקף של 100 מיליון ₪ שתעודד את התבססותן של חברות טכנולוגיה חדשניות בעיר. ד"ר אלי אופר, המדען הראשי לשעבר, יהיה שותף להקמת הקרן.

“תעוזה” זכתה בקול הקורא שפרסמה החברה הכלכלית לחיפה להקמתה של קרן הון-סיכון, ראשונה בגודלה באזור הצפון, שתשקיע בחברות מבוססות טכנולוגיה שיקימו את בסיסן בחיפה. ההצעה להקמת קרן בהיקף של כ-100 מיליון ₪ נבחרה מתוך מספר הצעות שהתקבלו ונבחנו על ידי משרד עורכי דין “תדמור ושות'” המתמחה בתחום. החברה הכלכלית תשמש כשותפה בקרן החדשה בהיקף שיעמוד בין מיליון ל-4 מיליון ₪.

מטרת המהלך היא לגרום לחברות טכנולוגיה להעביר את פעילותן לחיפה על מנת שיישארו בה זמן ממושך ושמרכז פעילותן יהיה בתחומי העיר. בנוסף להשקעה מצד הקרן, ייהנו החברות שיבחרו להתבסס בעיר מהאקו-סיסטם הייחודי בחיפה שכולל את החברות הוותיקות במת”ם, החברות בפארק מדעי החיים, פעילות הסטארט-אפים בעיר התחתית, הטכניון, אוניברסיטת חיפה, בתי החולים ועוד. בין מטרות המהלך, יצירת מקומת עבודה איכותיים נוספים בעיר ומשיכה של אוכלוסייה איכותית נוספת להשתקע בה.

“תעוזה ניהול” מנהלת את קרן הון-סיכון “תעוזה”, מהוותיקות בישראל, שהינה חברת השקעות ציבורית הנסחרת בבורסה לניירות ערך בתל אביב. מנכ”ל “תעוזה ניהול” הוא אבי קרבס ומנהל הכספים הוא משה צימרמן.

קרן הון-סיכון “תעוזה” מתמקדת בהשקעה בחברות טכנולוגיה והייטק ישראליות בעיקר בתחומי המכשור הרפואי, תעשיית המוליכים למחצה, מדעי החיים, תוכנה ותקשורת במטרה להשביח את ערכן ולממשן ברווח בדרך של הנפקה ציבורית או מכירה לצד שלישי.

“תעוזה” השקיעה עד היום ב-27 חברות סכום כולל של 57 מיליון דולר. החברה מימשה עד היום את השקעתה ב-17 חברות, חלק מהן במימוש חלקי. על האקזיטים של תעוזה ניתן למנות את חברת נובה הנסחרת בנאסד”ק, נאסס מכשור רפואי, וייבאקסס ואחרות. ד”ר אלי אופר, המדען הראשי לשעבר, יהיה שותף להקמת הקרן.

אור שחף, מנכ”ל החברה הכלכלית לחיפה: “הרעיון להקים את קרן ההון-סיכון הראשונה בגודלה באזור נולד מהצורך של יזמים צעירים וסטארט-אפים במימון ומתוך הבנה ברמה העירונית בחיפה כי הדרך הנכונה למשך לעיר חברות סטארט-אפ מבוססות טכנולוגיה, שיביאו עמן מקומות עבודה חדשים לחיפה, היא ביצירה של אפשרות מימון אטרקטיבית. חיפה נמצאת בדרך הנכונה ומבססת את עצמה כאופציה משמעותית עבור התעשייה עתירת הידע”.

אבי קרבס, מנכ”ל “תעוזה”: “כמנכ”ל של קרן היושבת בחיפה שנים רבות, אני שמח על ההזדמנות לסייע לקידומה של תעשיית עתירת הידע בעיר באמצעות הקמת קרן חדשה ומצפה לשיתוף פעולה פורה ומוצלח עם עיריית חיפה והחברה הכלכלית שלה”.