עולם היזמות שייך לצעירים

רשות הצעירים של עיריית חיפה משיקה את TeenVent, פרויקט שמטרתו לעודד ולפתח יזמות בקרב בני נוער חיפאיים. הפרויקט הוא מבית In-vent ההאב החיפאי ובמרכזו- בשלב ראשון- הקמת קהילה ואירועי יזמות לנוער ובעתיד הקמה פיזית של האב.

אם נשפוט על פי ההיסטוריה, בהמצאות וחידושים מוטב מוקדם מאשר מאוחר: אלכסנדר גראהם בל המציא את הטלפון בגיל 18, לואי ברייל הדגים את הכתב שלו כבר בגיל 15, פילו פרנסוורט הכין תרשים ראשון של הטלוויזיה כבר בגיל 14 ובלז פסקל המציא את המחשבון הראשון בגיל 12. אפילו ביל גייטס, סטיב ג’ובס, מארק צוקרברג, לארי פייג’ וסרגיי ברין, כולם הקימו את החברות שלהם עוד לפני שמלאו להם 25 שנים. וזהו רק חלקיק מהדוגמאות של אנשים ששינו את פני האנושות כבר בגיל צעיר מאוד.

בחיפה של השנים האחרונות אנו עדים להאצה מוגברת בכל הנוגע לתחום היזמות: הקמה של האבים, חממות טכנולוגיות, חברות סטארט-אפ וחללי עבודה שהולכים ומתרבים. על רקע זה, במארס 2016 נפתח ההאב החיפאי In-vent המספק מתחם עבודה לסטארטאפיסטים בתחילת דרכם. בשנים האחרונות לא מעט נערים ונערות לוקחים חלק באקו-סיסטם היזמי, כך שניתן להסתובב באזורי היזמות וההייטק ולראות את אותם הנערים/ות משתלבים בו באופן טבעי, כעובדים מן המניין, יחד עם היזמים המבוגרים יותר. זוהי הסיבה העיקרית שהוחלט לטפח את היזמים שבתחילת דרכם (גם בחיים וגם במיזם) ולפתוח עבורם את TeenVent, שמתמקד בבני נוער עד גיל 18. זהו תת-תחום לאינוונט שנמצא בעיר התחתית ובכך, מקווים ברשות הצעירים, הנוער יזכה ליחס משלו ואת כל המיקוד הנדרש על מנת להוציא לפועל את רעיונותיו. בתחילה יערכו אירועים הקשורים ליזמות וינתנו כלים וליווי הנדרשים להתפתחות של מיזמים, ובהמשך גם יושק מקום פיזי לטובת העניין.

חיפה כבר הוציאה משורותיה בני/ות נוער מצליחים לעולם היזמות הטכנולוגית: מיכל לב שעבדה באינטל תוך כדי לימודיה בתיכון; אידו ג’ינו שיסד את הסטארט-אפ הראשון שלו Rapid Pay כבר בגיל 15; גיל ממן שהצטרף אליו למיזמים הבאים; רותם גנץ שהקים בגיל 12 את “תפוח פתרונות אינטרנט” ורבים אחרים. בעוד שחלק מהנוער מצליח ועצמאי, לרבים אחרים יש את מלוא היכולת והפוטנציאל- אך לא את הכלים, הקשרים, האמצעים או הליווי.

אם מישהו עוד זקוק להוכחה, הרי שזו הגיעה הלכה למעשה כאשר בהאקתון האחרון שנערך לכלל הציבור בחיפה, באינוונט בחודש מארס 2017, ובו התחרו כ-100 יזמים בכל הגילאים זכה דווקא צוות של תלמידי כיתה י”א: יותם סלמון, שי קמחי, אור נבון, רון פופוב וקורן סנגיר. הצוות פיתח מערכת בשם Eyeper המיועדת לנכים משותקים בכיסאות גלגלים ומאפשרת להם להפעיל את המכשירים החשמליים בבית באמצעות תנועות עיניים בלבד.

מתחם ה-In-Vent בעיר התחתית

הרציונל שעומד מאחורי הרעיון להקים האב לנוער ומחזק אותו הוא שעל-פי מחקרים המוח מפסיק לגדול ולהתפתח בגיל 25, כאשר בשלב זה הוא מתקבע ואנו מתקשים ללמוד דברים חדשים. בעולם הטכנולוגיה: חשיבה יצירתית, חדשנית ומקורית הם הכרחיים ויש סיבה שהגיל הממוצע של עובדי פייסבוק הוא 26 ושל עובדי גוגל 30. סטיב ג’ובס אמר פעם: “נדיר לראות אמן בשנות ה־30 וה־40 שלו שמסוגל באמת לתרום משהו מדהים” ואלברט איינשטיין טען: “מדען שלא נתן את תרומתו הגדולה למדע לפני גיל 30 כבר לעולם לא יעשה זאת”. גם מייקל מוריץ, גדול משקיעי ההון, הקים קרן שמשקיעה אך ורק ביזמים עד גיל 21.

מיקי ליבוביץ’, מנהל רשות הצעירים: אנחנו נרגשים להשיק מקום ייחודי עבור בני נוער, שיפתח אותם בכיוונים של יזמות ומסתכל עליהם בגובה עיניים. טינוונט מלווה אותם בדרך אל החלום שלהם ליצור ולהיכנס לעולם היזמות, לממש את הרעיונות ולבנות את הסטארטאפים שלהם כמו גדולים”. בימים אלו עומלים ב-TeenVent על אירועים נוספים בתקווה שבפעם הבאה שמישהו יעיר לנער “להרים את העיניים מהסמארטפון” זה יוביל לאקזיט.