שבוע היזמות בחיפה – 12-19.12

בשבוע שעבר (12-19.11) צוין בפעם השנייה בחיפה שבוע היזמות הבינלאומי, שמצויין ברחבי העולם בפעם התשיעית. שבוע היזמות הבינלאומי הנו פרויקט עולמי, חוצה יבשות, עמים, דתות ותרבויות. מעל עשרה מיליון אנשים לקחו בו חלק  בכ-170 מדינות בעולם בחגיגה של יזמות, חדשנות והגשמה עצמית. מטרת הפרויקט לעודד ולהכווין יזמים צעירים לבחור במסלול יזמי כדרך להתפתחות אישית וחברתית, הפיכת רעיון למציאות והטבעת חותם

עיריית חיפה שמקדמת ותומכת בשנים האחרונות בתחום היזמות והחדשנות, מעודדת עשייה בסביבה יזמית ותכניות שונות ליזמים, הובילה בפעם השנייה את שבוע היזמות הבינלאומי. השנה התקיימו כ-30 אירועים שונים ברחבי העיר, רובם ברובע עיר תחתית שהוכרז כרובע היזמות.

באירועים השתתפו למעלה מאלפיים יזמים, אנשי הייטק, סטודנטים ותושבי העיר – בחגיגה של יזמות, חדשנות וטכנולוגיה.

האירוע שפתח את שבוע היזמות עסק ביזמות במגזר הערבי ומשך אליו עשרות יזמים, תושבים ובכירי תעשייה מכל הארץ לערב ראשון מסוגו בעיר חיפה. בנוסף, התקיימו בפאבים בעיר התחתית אירועי “יזם על הבר”, התקיים מפגש ייחודי עם סטודנטים של המרכז האקדמי ויצ”ו שעסק בשילוב בין עיצוב ליזמות, אירוע משותף של מט”י ומכללת תילתן עסק במציאות מדומה ורבודה.

אירוע נוסף שארגנו במשותף “היי סנטר” וההאב העירוני InVent  היה Pitch Night שבו הציגו בזה אחר זה יזמים את המיזמים שלהם ובהמשך השבוע התקיים בפעם השנייה אירוע שנקרא Fuckup Night שעסק באופן מפתיע דווקא בכישלונות של יזמים סדרתיים, שהסכימו לחשוף ולשתף את המציאות שאותה חוו בעצמם. מוזיאון המדעטק פתח את דלתות מרכז החדשנות “הפאבלאב” ובסיור שהתקיים יכלו המבקרים ללמוד על מיזמים בתחומי התעשייה ועל טכנולוגיות ייצור דיגיטליות. תושבי העיר הוזמנו להשתתף באירוע “משרדים פתוחים”, במסגרתו פתחו את דלתן 8 חברות סטארט אפ בעיר התחתית וכן משרדי גופי היזמות העירוניים.

עוד התקיים במסגרת שבוע היזמות סיור של משלחת משקיעים, נציגי קרנות הון סיכון ובעלי תפקידים שונים מעולם היזמות. מטרת הביקור הייתה לחשוף את המשקיעים לאקוסיסטם החיפאי, לארגונים השונים הפועלים בעיר בעולם היזמות, ולהפגיש אותם עם יזמים מקומיים שמחפשים מקורות מימון. במהלך הסיור ביקרו בחברת IBM, בטכניון ובעיר התחתית. המשקיעים נפגשו עם ראש העיר מר יונה יהב, מנכ”ל העירייה מר גדי מרגלית, ועם מובילי תחום היזמות בעיר, ולבסוף השתתפו בHappy Hour   עם היזמים עצמם.

כמו כן יתקיים במסגרת שבוע היזמות בפעם השנייה פרוייקט “בחזרה לשורשים”, שבו יזמים שלמדו בבתי ספר חיפאיים, התארחו בבתי הספר שבהם למדו, שוחחו עם תלמידי השכבה הבוגרת, שיתפו מניסיונם, וסיפרו על הדרך שעברו כיזמים, המסלול הצבאי, הלימודים באוניברסיטה מהזווית של בעלי חברות צעירות.

גלית רנד: אנו רואים את התפתחות סצנת היזמות בעיר על כל מרכיביה. בשנה שעברה התחלנו לציין בחיפה את שבוע היזמות הבינלאומי, הרחבנו אותו לחודש היזמות, שבמהלכו התקיימו 13 אירועים, גם זה היה צעד קדימה מאפס. השנה התקיימו במהלך שבוע מרוכז אחד כ-30  אירועים על ידי יותר ארגונים וביותר מוקדים. השנה גדלו שיתופי הפעולה בין הגופים היזמיים השונים ויש לציין את המעורבות ומתן החסות של חברות ההייטק הגדולות שיושבות בעיר. שיתוף הפעולה והמעורבות מבטאים את חיזוק הקשרים המתפתח בשנתיים האחרונות בין החברות הצעירות, החברות הגדולות, המוסדות האקדמיים ועיריית חיפה. לאור מה שמתרחש אצלנו ישנו עניין הולך וגובר מצד אנשים שעוסקים בתחום הן חיפאיים והן אנשים מחוץ לחיפה, שמאמינים בפוטנציאל שקיים כאן ורוצים למנף אותו. עומדות על הפרק תכניות גדולות לפיתוח ואני מאמינה שבשנה הבאה ניראה קפיצה נוספת בפעילות.